Na forach i blogach pojawiło się wiele informacji o wirtualnej maszynie Windows XP pracującej w Windows 7 tak by dostarczać użytkownikom środowisko do uruchamiania niekompatybilnych z 7 aplikacji. Pierwsze pytanie jakie nasuwa się podczas takiej dyskusji to jak wykorzystać Windows XP Mode (XPM).

Co to jest XPM?

Windows XP Mode można określić jako tryb dostępu do aplikacji, aplikacja taka jest zainstalowana na maszynie wirtualnej z Windows XP SP3 (o nazwie Virtual Windows XP), a użytkownik odwołuje się do niej za pomocą skrótu umieszczonego na jego fizycznej instalacji Windows 7. Podobnie jak w przypadku Remote APP’s (znanych z Termianl Services (usług terminalowych)) lub SoftGrid (APP-V Application Virtualization) tutaj także użytkownik otrzymuje wyłącznie okno aplikacji i praktycznie nie widzi różnicy w sposobie uruchomienia takiej aplikacji, a aplikacji instalowanej bezpośrednio w jego systemie.

Czy wymagane są dodatkowe licencje?

Maszyna wirtualna Virtual Windows XP nie wymaga dodatkowych licencji, jest ona powiązana z licencją Windows 7. Warto natomiast zapoznać się z postanowieniami umowy licencyjnej – dołączonej jako plik w folderze instalacyjnym Virtual Windows XP.

rys3

Jak rozpocząć pracę z Windows XP Mode?

Aby móc pracować z aplikacjami działającymi w trybie XPM konieczne jest:

  • posiadanie Windows 7 w wersji Professional, Enterprise lub Ultimate
  • pobranie dodatku Windows XP Mode (docelowo poprzez Windows Update)
  • zainstalowanie Windows Virtual PC (nowszej wersji Windows Virtual PC)
  • zgodność procesora z technologią Intel-VT lub AMD-V

Gdy zostaną już zainstalowane wszystkie komponenty i spełnione wymogi, pozostaje uruchomić maszynę wirtualną o nazwie Virtual Windows XP… Warto zwrócić uwagę także na nową funkcjonalność dostarczoną wraz z Windows Virtual PC – dodana została obsługa urządzeń USB.

rys9

Uwaga: przy pierwszym uruchomieniu konieczne jest wykonanie podstawowej konfiguracji – akceptacja licencji, określenie hasła dla użytkownika wirtualnego Windows XP, wybór sposobu aktualizacji.

Aby aplikacja mogła pracować w trybie XPM należy zainstalować ją na wirtualnej maszynie – dalej dzięki opcji Auto Publish zostanie automatycznie wygenerowany do niej skrót i umieszczony w folderze Windows Virtual PC>Virtual Windows XP Applications.

rys12

Od tej chwili użycie skrótu do takiej aplikacji spowoduje rozruch maszyny wirtualnej w tle i dostarczenie użytkownikowi jedynie jej interfejsu bez wirtualnego pulpitu (należy pamiętać, że w tym samym czasie nie można pracować w ramach pulpitu wirtualnej maszyny i aplikacji).

rys13

Jakie są różnice w pracy z aplikacjami w trybie XPM?

Najważniejszą zmianą w pracy są ścieżki, dyski fizycznego komputera tak jak i urządzenia USB są mapowane jako udziały sieciowe w maszynie wirtualnej co powoduje zmianę przypisanych im liter !

Dodatkowe zmiany nie są już tak znaczące: brakuje podglądu zawartości okna w miniaturach paska zadań, ikona aplikacji na pasku zadań będzie przedstawiać Windows Virtual PC, a nie ikonę aplikacji.

Czy można centralnie zarządzać tym rozwiązaniem?

Możliwość taką będzie dawać MED-V (Microsoft Enterprise Desktop Virtualization), które w kolejnej wersji ma wesprzeć centralne zarządzanie i dystrybucję wirtualnych maszyn w ramach trybu XPM – wiąże się to głównie z dostosowaniem MED-V do pracy z nowym oprogramowaniem jakim jest Windows Virtual PC.